środa, 03 październik 2012 21:57

Wrzucone do jednego worka

Napisał

Wpisując w popularnej wyszukiwarce hasło „proroctwo”, możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Pierwszą jest to, że strony łączące proroctwo z Biblią i charyzmatem Ducha Świętego stanowią zdecydowaną mniejszość. I druga sprawa – wielu wrzuca do jednego worka proroctwa, wróżby, przepowiednie i jasnowidztwo. Co zatem odróżnia chrześcijańskie proroctwo od wszelkich innych wymienionych zjawisk?

Temat proroctwa jest bardzo złożony. Upraszczając, można powiedzieć, że chrześcijańskie proroctwo to specjalny dar Ducha Świętego (czyli charyzmat), który otrzymują niektóre osoby, by swoim słowem budować Kościół (por. 1 Kor 14, 5). To pierwsza bardzo ważna cecha – celem każdego prawdziwego Bożego proroctwa jest wzrost wiary i umocnienie wspólnoty wierzących, czyli Kościoła. Natomiast wszelkie praktyki wróżbiarskie czy okultystyczne mają na celu tylko osobistą korzyść – zdobycie jakiejś wiedzy, władzy czy pieniędzy.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:58
O. Wit Chlondowski

doktor teologii dogmatycznej KUL

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

Piszą dla nas

  • psycholog i fizjoterapeuta

  • Dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions