czwartek, 18 maj 2017 13:43

Rocznica urodzin i zwycięstwa

Napisał
Fot. Wikimedia Commons (kolaż) Fot. Wikimedia Commons (kolaż)

18 maja to podwójnie ważna data dla Polaków. W 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, późniejszy św. Jan Paweł II. Tego samego dnia w 1944 roku polscy żołnierze zdobyli klasztor na Monte Cassino, kończąc w ten sposób pięciomiesięczną i niezwykle krwawą batalię.

Karol Wojtyła urodził się 18. maja w Wadowicach. W młodości uważany był za zdolnego i wysportowanego chłopca. W wieku 9 lat stracił matkę, zaś w wieku 26 lat stracił ojca.

W czasie okupacji niemieckiej należał do grupy teatralno-literackiej.

1. listopada 1946 roku został wyświecony na księdza. Oprócz zadań kapłańskich, zajmował się nauką, filozofią i publicystyką. Był wielkim zwolennikiem filozofii personalizmu tomistycznego.

Wybranym na papieża został 16 października 1978 roku. Jego pontyfikat trwał aż do śmierci, tj. 2. kwietnia 2005 roku.

Bitwa o benedyktyńskie opactwo na Monte Cassino była niezwykle krwawa i składała się z czterech etapów. Pierwsze trzy wiązały się z nieskutecznymi szturmami wojsk alianckich na głęboko ufortyfikowane pozycje niemieckie. Również zwycięstwo Polaków okupione zostało tysiącami ofiar, ale to polska flaga w dniu 18 maja 1944 roku załopotała nad ruinami opactwa.

W czasie całej kampanii na terenach Italii, między wrześniem 1943 a majem 1945 roku, siły sprzymierzonych straciły blisko 312  tys. poległych i rannych. Niemieckie straty to prawie 435  tys. zabitych i rannych. Straty polskie w samej bitwie to 924 zabitych, 2930 rannych i 345 zaginionych. W walkach o zdobycie klasztoru, który był elementem niemieckiej Linii Gustawa, wzięli udział Amerykanie, Francuzi, Brytyjczycy, Hindusi, Nowozelandczycy, Polacy, Kanadyjczycy i Południowi Afrykanie. Była to druga w dziejach Europy „Bitwa narodów”.

W ocenie historyków, kampania włoska była bardzo źle przygotowana i prowadzona. Opinia ta dotyczy także działań aliantów w trakcie walk o Monte Cassino. Szczególnej krytyce zostały poddane działania dowódców i sztabów amerykańskich. Jako całkowicie bezmyślną, graniczącą wręcz ze zbrodnią, wymienia się bombardowanie opactwa przez lotnictwo amerykańskie, tym bardziej, że w samym klasztorze nie było wcześniej stanowisk niemieckich. Zniszczony został nieocenionej wartości zabytek kultury chrześcijańskiej, wznoszony przez wieki, począwszy od VI w.

Wiki, Kontrrewolucja.net

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 maj 2017 13:45

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

W naszej księgarni

Piszą dla nas

  • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

  • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Już 32 pozycje


Powered by JS Network Solutions